Rogán Antal minden illegális határátlépőt bezárna, és ezért az előírások módosítását helyezte kilátásba. A jogszabályok azonban most is lehetővé teszik azt, amit a Fidesz frakcióvezetője követel.
Sajtótájékoztatót tartott tegnap bevándorlásügyben Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezetője szerint rémisztő, hogy csak idén 23 ezren lépték át illegálisan a déli határt. Ebben igaza van. Abban már kevésbé van igaza, hogy égető probléma lenne a bevándorlás. Többször kifejtettem, hogy a Németországba igyekvő koszovóiakkal kapcsolatban miért is nem lehet „bevándorlásról” beszélni. De azért elmondom még egyszer: ezek az emberek nem Magyarországra vándorolnak be. Minden Magyarországot, annak kulturális egységét, stb. féltő mondat egyszerű hangulatkeltés.
Rogán ekkor áttért a konkrét intézkedésekre: „A Fidesz frakcióvezetője szerint az előírásokat úgy kellene módosítani, hogy a Magyarországra érkező illegális bevándorlókat menekültkérelemtől függetlenül idegenrendészeti őrizetbe lehessen venni, utána pedig mindaddig ellenőrzés alatt kellene tartani őket, amíg kiderül, jogosultak-e menekültstátusra. Ha nem jogosultak, haladéktalanul ki kell toloncolni őket Magyarországról - mondta.” Kemény, határozott elképzelések. 2012-ben pont ezért marasztalta el a strasbourgi emberi jogi bíróság Magyarországot, ahogy azt itt le is írtam. Az Európai Bizottság is kritizálta ezt az eljárást és felvetette egy kötelezettségszegési eljárás indításának lehetőségét.
2013. január elsején megváltozott a szabályozás: senki sem kerülhetett idegenrendészeti őrizetbe. A nekem nyilatkozó szakértők és a BÁH vezetője is úgy gondolta, hogy ez okozta a koszovóiak megugró számát a statisztikákban: ha nem zárnak be, könnyebb gyorsan továbbmenni Németországba. Ugyanebben az évben az EU mégis lehetővé tette az őrizetet menekültügyi őrizet néven: Magyarország, amilyen hamar csak lehetett, be is vezette ezt az intézményt. Nézzük csak, mint mond erről a BÁH honlapja:
„A menekültügyi őrizet elrendelésére nem az idegenrendészet, hanem a menekültügyi hatóság rendelkezik hatáskörrel. Az őrizet 72 órára rendelhető el, melyet a bíróság 60 nappal, majd azt követően két alkalommal újabb 60 nappal meghosszabbíthat. Az őrizet 6 hónapnál tovább nem tarthat.”